Tıp FakültesiTıbbi Genetik Anabilim Dalı

Tıbbi Genetik Anabilim Dalı

Genel Bilgiler

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı 21 Mayıs 2004 tarihinde , Yrd. Doç. Dr. Ahmet İlter Güney başkanlığında kurulmuştur. Bir süre Haydarpaşa Kampüsünde faaliyetlerini sürdürdükten sonra Altunizade’de ki Tıp Fakültesi hastanesine taşınmıştır. Buradaki kısıtlı olanaklar nedeniyle, rutin hizmetlerini “postnatal sitogenetik çalışmalarıyla” sürdürmüş, Üniversitenin 6 Ekim 2010 tarihinde aldığı karar doğrultusunda Tıbbi Genetik Anabilim Dalı ve rutin birimleri halen hizmetini sürdürdüğü Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesine nakledilmişdir. Günümüzde çalışmalarını Prof.Dr.Ahmet Arman başkanlığında sürdürmektedir.
Anabilim Dalımız, bir profesör, iki doçent, iki yardımcı doçent, bir öğretim görevlisi, bir uzman doktor, üç asistan doktor, bir araştırma görevlisi doktor, bir biyolog, iki sekreter ve bir hizmetli personelden oluşan kadrosuyla ( Foto) eğitim, öğretim ve rutin faaliyetlerini sürdürmektedir.
Anabilim Dalımızda iki poliklinikle, günde ortalama 15-20 hastaya klinik genetik hizmeti verilmekte, halen kurulma aşaması süren rutin laboratuvar alt yapısıyla, hizmet alımı da dahil olmak üzere günde 50-100 arasında sitogenetik ve moleküler genetik testi çalışılmaktadır. Ayrıca bölümümüzde, kısıtlı olanaklarıyla faaliyet veren ve lisansüstü öğrencilerin de kullanabildiği bir araştırma laboratuvarı da bulunmaktadır.
Bölümüzdeki öğretim elemanlarının başlıca araştırma alanları arasında; büyüme hormonu, infertilite, HLA, trombofili, kalsiyum metabolizması, meme kanseri gibi konular yer almaktadır.
Bugüne kadar (Mart 2016) anabilim dalımız öğretim elemanları, toplam 102 yurt dışı ve 24 yurt içi makale, 153 yurt dışı ve 127 yurt içi bildiri yayınlamıştır.
Bugüne kadar anabilim dalımız tarafından bir’i uluslararası (1st Personalized Medicine Symposium) olmak üzere birçok bilimsel toplantı ve faaliyet düzenlenmiştir.

Bu sayfa Tıbbi Genetik Anabilim Dalı tarafından en son 15.03.2016 13:19:39 tarihinde güncellenmiştir.